Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

Email Drukuj PDF

30 października 2020roku uczniowie naszej szkoły ( Ewelina Laskowiecka, Mateusz Dybowski, Krzysztof Wojtkowski, Sylwia Wilgos, Jakub Mikołajczyk, Klaudia Zakrzewska, Sandra Królikowska, Paulina Spalitabaka) wzięli udział I Etapie Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości organizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości. I Etap Olimpiady odbył się online, a konkurencja była duża ponieważ wzięło w nim udział około 2400 uczniów z innych szkół.

Najlepszy wynik spośród uczniów naszej szkoły uzyskała Ewelina Laskowiecka.

Wszystkim uczniom, którzy byli uczestnikami Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości gratulujemy wiedzy i życzymy kolejnych, jeszcze bardziej znaczących sukcesów.

 

Szkoła do hymnu

Email Drukuj PDF

 

Fraktale

Email Drukuj PDF

Rocznica urodzin wybitnego matematyka, twórcy geometrii fraktalnej – Benoîta Mandelbrota stała się dobrą okazją, by uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim mogli lepiej poznać fraktale.

W realizowanym zdalnie projekcie wykorzystano wykład z cyklu Labirynty geometrii pt. Fraktale w naturze, w którym prowadzący, dr Łukasz Lamża z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, opowiada w nim m.in. o wielkim marzeniu Mandelbrota, czyli powiązaniu geometrii fraktalnej z badaniami przyrody oraz o obiektach naturalnych wykazujących cechy fraktalne.

 

Lekcje z Temidą

Email Drukuj PDF

29 października uczniowie Zespołu Szkół w Kosowie Lackim wzięli udział w projekcie "Lekcje z Temidą" realizowanym zdalnie za pośrednictwem MS TEAMS.

"Lekcje z Temidą" to program edukacyjny dla uczniów, który ma na celu zainteresowanie młodzieży kwestiami prawnymi, a także zwiększenie ich świadomości prawnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest prawo, skąd czerpać wiedzę o prawie oraz gdzie szukać pomocy prawnej, w szczególności jak padnie się ofiarą przestępstwa. Młodzieży przybliżony był przebieg edukacji i kariery prawniczej, jak również ich podstawowe prawa i obowiązki jako konsumentów i obywateli.

Uczniowie mieli szansę zadawania pytań o interesujące ich kwestie związane z prawem i pracą prawników.

Na zakończenie każdy uczeń mógł anonimowo sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście z wiedzy o prawie.

Program "Lekcje z Temidą" był prowadzony pod auspicjami Funduszu Sprawiedliwości - państwowej instytucji, której zadaniem jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz szerzenie wiedzy prawnej wśród obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży.

Szkolnym koordynatorem projektu jest dyrektor Hanna Przesmycka.

 

 

Dzień Krajobrazu

Email Drukuj PDF


Dnia 20 października w naszej szkole obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Krajobrazu. Ideą święta, będącego inicjatywą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas przestrzeń i jej rolę w życiu człowieka. Na co dzień zabiegani, pochłonięci obowiązkami nie dostrzegamy i często nie doceniamy wartości pobliskiego krajobrazu i - może nawet - nie uświadamiamy sobie jego wpływu na naszą kondycję zarówno psychiczną, jaki i fizyczną. Obchody są okazją do chwili refleksji i zastanowienia się nad tym, że nasze samopoczucie, nasze zdrowie zależy w dużej mierze od miejsca naszego zamieszkania. Stąd też troska o naturalne środowisko oraz świadomość roli człowieka w kształtowaniu - nie tylko najbliższego nam - otoczenia, stanowią ważny element edukacji społeczeństwa.

Nasza społeczność szkolna podjęła różne działania w związku z Dniem Krajobrazu. Mając na uwadze tegoroczne hasło święta ,,O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”, staraliśmy się wyeksponować w swoich przedsięwzięciach motyw drzewa. Słowa z wiersza Leopolda Staffa, które przyświecały obchodom, sprawiły, iż jedna z pierwszych propozycji dotyczyła przedstawienia motywu drzewa w literaturze oraz innych tekstach kultury. Młodzież z ochotą przystąpiła do realizacji pomysłu, dzięki któremu przypomniała sobie, utrwaliła, a także odkryła wiele utworów ukazujących różne funkcje drzew. Efekty poszukiwań zostały utrwalone na planszach przedstawiających wybrane fragmenty utworów, sylwetki ich autorów, a także zasygnalizowaną funkcją drzewa w wymienionych tekstach. Prace zostały wyeksponowane na szkolnym holu, miejscu, w którym wszyscy uczniowie mogli zapoznać się ich treścią. Ekspozycję wzbogacono o malarskie realizacje motywu - obrazy przyniesione z domów, w których są elementem wystroju wnętrza i świadczą o artystycznych zainteresowaniach domowników oraz ich świadomości oddziaływania krajobrazu - tworzenia ogólnie pojętej, dobrej, przyjaznej atmosfery. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także praca utalentowanej artystycznie uczennicy klasy II liceum – Eweliny Laskowieckiej - drzewo wykonane techniką quilling (rodzaju papieroplastyki), wymagającej cierpliwości i wyjątkowej staranności.

Gazetka tematyczna – stanowiąca część szkolnej wystawy - przypominała o biologicznym aspekcie drzew, ich funkcji i znaczeniu dla człowieka. Wiadomości, o których każdy powinien wiedzieć.

Wielu wrażeń dostarczyła wycieczka ulicami Kosowa Lackiego. Podczas niej uczniowie zwrócili uwagę nie tylko na gatunki drzew najczęściej występujących w naszej okolicy, ale spacer był także okazją do dyskusji o ekologii i architekturze przestrzeni.

Drzewo – niby na pozór zwyczajny element krajobrazu – i działania z racji Dnia Krajobrazu stały się przedmiotem rozmów dotyczących estetyzmu w sztuce, kształtowania przestrzeni najbliższej okolicy i - ogólnie pojętej - promocji przyrody.

Bogactwo natury i kreatywność człowieka, mądre i przemyślane inicjatywy na rzecz lokalnego środowiska z pewnością decydują o atrakcyjności miejsca i mają wpływ na jakość życia mieszkańców.

 


Strona 10 z 173

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości