Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

11 listopada

Email Drukuj PDF


11 listopada 2015 roku kosowska "mundurówka" uświetniła gminne obchody Święta Niepodległości. Uczniowie klasy I i II realizujący innowację pedagogiczną zatwierdzoną przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty pt. "Klasa mundurowa" wzięli aktywny udział w uroczystościach w Kosowie Lackim. Dzięki mundurom byli doskonale zauważalni, a swoją obecnością podnieśli rangę lokalnych obchodów listopadowego Święta Narodowego i przyczynili się do stworzenia wyjątkowej i podniosłej atmosfery. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00. Kosowscy "żołnierze" z uwzględnieniem elementów ceremoniału wojskowego, wzięli udział we mszy świętej za Ojczyznę odprawianej w kościele parafialnym. Grupą dowodził starszy uczeń Łukasz Iwanowski.

Następnie licealiści uczestniczyli w przemarszu ulicami miasta, a ich dowódca prowadził ten przemarsz maszerując na czele przed kombatantami, pocztami sztandarowymi, gośćmi oraz mieszkańcami miasta i okolic. Uczniowie z "mundurówki" pełnili honorowe warty przy pomnikach usytuowanych na trasie przemarszu poświęconych Żołnierzom Wyklętym oraz Józefowi Piłsudskiemu.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klas wojskowych serwowali wszystkim zainteresowanym bezpłatną grochówkę z kuchni polowej.

Była to kolejna ważna uroczystość gminna odbywająca się z udziałem licealistów w mundurach. Mieszkańcy Kosowa przyzwyczaili się już do obecności swoich "żołnierzy" we wszystkich ważnych i uroczystych momentach i liczą na nią podczas kolejnych wydarzeń.


Więcej zdjęć w GALERII!

Poprawiony: poniedziałek, 23 listopada 2015 12:51
 

Wyniki IV edycji Konkursu imienia Feliksa Wolińskiego "Młodzi o Kosowie"

Email Drukuj PDF

11 listopada tego roku, podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zostały ogłoszone wyniki IV edycji Konkursu imienia Feliksa Wolińskiego "Młodzi o Kosowie".

Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki.

W rywalizacji wzięło udział prawie 40 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieszkających lub uczących się na terenie Gminy Kosów Lacki. Jury Konkursu, w skład którego weszli: Artur Ziontek - historyk literatury, Longina Oleszczuk - przedstawiciel Gminy oraz Hanna Przesmycka - przedstawiciel Stowarzyszenia, miało bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace - teksty prozą o tematyce związanej z Kosowem lub okolicami - były bardzo wartościowe. Zawierały opisy ważnych wydarzeń lokalnej historii, bohaterskie czyny mieszkańców, ich tragiczne losy, opisy dawnych obyczajów,opisy miejsc lub miejscowości itd.

Podczas uroczystości zostały odczytane nagrodzone prace: jedna gimnazjalistki i trzy, których autorami byli uczniowie szkół podstawowych. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody finansowe w wysokości po 300 zł. Nagrody wręczał pan Maciej Woliński - potomek dawnych właścicieli Kosowa, którzy są fundatorami nagród w Konkursie. Dodatkową nagrodę, w postaci czeku w wysokości 400zł na sfinansowanie wspólnego wyjścia na pizzę otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim, od których wpłynęło najwięcej, bo aż 36 prac.

Prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki, Hanna Przesmycka, wręczyła podziękowania nauczycielom, którzy wspierali swoich uczniów podczas przygotowywania prac konkursowych: Katarzynie Kurowickiej, Małgorzacie Łach, Agnieszce Steć, Teresie Maliszewskiej i Jolancie Onyśk.

I jeszcze jedna dobra wiadomość - pan Maciej Woliński zdecydował się przeznaczyć dodatkowe środki na wydanie książki zawierającej wszystkie prace złożone w tegorocznej edycji Konkursu, a więc już wkrótce wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się ze wszystkimi pracami o Kosowie i jego mieszkańcach.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Poprawiony: środa, 18 listopada 2015 09:39
 

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

Email Drukuj PDF

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz uczennice na drugie spotkanie w ramach projektu

„Młody Obywatel – Program Przedsiębiorczości i Partycypacji w życiu publicznym młodzieży z obszaru działania SLGD „Tygiel Doliny Bugu”

Temat drugiego spotkania:

„Potęga komunikacji w samorządzie uczniowskim. Komunikacja jako narzędzie budowy trwałej i efektywnej współpracy”

Na spotkanie zapraszamy wszystkich uczniów oraz uczennice zainteresowane działaniem na rzecz społeczności szkolnej oraz budowaniem postaw obywatelskich w swojej szkole.

Spotkanie odbędzie się w dniu 19.11.2015r. (czwartek) o godz. 12.30 – 14.45

w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Kosowie Lackim

Więcej…
 

Konkurs ortograficzny z języka angielskiego

Email Drukuj PDF

W pierwszy wtorek listopada odbył się konkurs ortograficzny z języka angielskiego. Chętni zebrali się aby wysłuchać znanej piosenki ‘Ain’t Nobody’. Ich zadaniem było uzupełnić luki, których było co niemiara, gdyż aż 62. Dla jednych mało, dla innych dużo. Jednakże tempo piosenki sprawiło, że nawet najlepsi słuchowcy mieli problemy z kilkoma wyrazami. Atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu była bardzo…skoczna.

Już w tym tygodniu w najbliższy wtorek odbędzie się konkurs tłumaczeniowy. Zostanie on przeprowadzony za pośrednictwem platformy Moodle. Zadaniem uczniów będzie zalogowanie się na platformę o określonej godzinie i przetłumaczenie 10 wyrażeń/ zdań z języka polskiego na angielski. Na najlepszych czekają nagrody!

We shall keep fingers crossed for you tomorrow!

 

Poprawiony: czwartek, 12 listopada 2015 10:40
 

Projekt EDUSCIENCE z udziałem licealistów z Kosowa

Email Drukuj PDF

W miniony piątek 6 listopada 2015 roku uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim uczestniczyli w siedzibie Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w szczególnych warsztatach – warsztatach prowadzonych w ramach projektu Eduscience, którego pełny tytuł brzmi: „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii”.

Całe warsztaty składały się z trzech części.

Podczas wykładu wstępnego omówione zostały podstawy teorii wędrówki kontynentów. Przedstawione były różne metody ustalania pozycji kontynentu w odległych epokach geologicznych, ze szczególnym naciskiem na metodę paleomagnetyczną. Uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się czym jest pamięć magnetyczna skał i w jaki sposób skały ją uzyskują.

W części praktycznej uczestnicy, podzieleni grupy, zwiedzali laboratorium paleomagnetyczne, poznawali różne metody pomiarowe parametrów magnetycznych skał i minerałów - sami dokonywali pomiarów i prowadzili proste badania.

Ostatnim punktem zajęć był wykład dotyczący badań polarnych w szczególności prowadzonych na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Badania te dotyczą w szczególności lodowców, zmian klimatycznych oraz przemieszczania się zanieczyszczeń powietrza w skali globalnej. O życiu w Polskim Domu pod Biegunem, o prowadzonych tam badaniach, jak również o codziennych zmaganiach z niską temperaturą i brakiem oświetlenia słonecznego oraz o niecodziennych spotkaniach z niedźwiedziem polarnym bardzo ciekawie opowiadał, wykorzystując własne zdjęcia, wielokrotny uczestnik i kierownik wypraw polarnych.

Udział w projekcie umożliwił kosowskim licealistom i poznanie siedziby PAN i znajdujących się tam laboratoriów i poszerzenie wiedzy i umiejętności głównie z zakresu geografii.

W grudniu w tych samych zajęciach wezmą jeszcze udział licealiści z Płocka oraz z Sanoka.

 

Więcej zdjęć w GALERII!

Poprawiony: czwartek, 12 listopada 2015 09:07
 


Strona 146 z 192

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości