Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Home

Gra miejska w Kosowie Lackim

Email Drukuj PDF

W ostatni weekend listopada dzieci i młodzież z Kosowa Lackiego i okolic na pewno się nie nudzili. Osiem pięcioosobowych drużyn składających się z uczniów podstawówki, gimnazjum i liceum wzięło udział w niepodległościowej grze miejskiej. Pełnoletni licealiści pomagali w organizacji gry oraz byli opiekunami rywalizujących grup. Łącznie projekt zaangażował ponad 70 osób.

Dużo się działo.

Zainteresowani spotkali  się w sobotni poranek w budynku LO przy ul. Armii Krajowej 6. O 10.00 rozpoczęła się rywalizacja. Każda z drużyn wylosowała inną trasę i w innej kolejności realizowała swoje zadania, a były one naprawdę ciekawe.

W siedzibie OSP w Kosowie Lackim pod czujnym okiem pana Macieja Stański ego zawodnicy dzielnie zwijali na czas ciężkie węże strażackie. W kosowskim Ośrodku Kultury pani Jola Wdowińska nadzorowała wypełnianie quizu – tu potrzebna była wiedza na temat historii Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na stadionie miejskim najwięcej punktów zyskali ci, którzy mieli cenne oko, bo tylko ci, nadzorowani przez pana Tomka Wojtczuka, najcelniej trafiali z wiatrówki do tarczy. Na boisku administrowanym przez LO członkowie rywalizujących drużyn biegali na czas w sztafecie, a czas odmierzał im pan Paweł Wyszomierski. Obok budynku byłej synagogi żydowskiej pani Ania Gawłowska przygotowała niełatwe zadanie zręcznościowe – pięciu zawodników mając  do dyspozycji  tylko jeden zestaw „nart” jednocześnie pokonywało mostek na deptaku miejskim. W budynku LO pan Michał Saczuk nadzorował prawidłowość wykonania zadań z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawodnicy zobowiązani byli też dotrzeć na cmentarz parafialny, tam odszukać mogiłę żołnierzy z wojny 1920 roku i zrobić sobie przy niej zdjęcie. Sprawdzianem kondycyjnym było dotarcie drużyn na obrzeże miasta pod pomnik poświęcony poległym w czasie Powstania Styczniowego  i przyniesienie rekwizytu – flagi biało czerwonej. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w centrum miasta każda z drużyn rozwiązywała krzyżówki  solidnie i szczegółowo sprawdzające wiedzę o Polsce – to zadanie nadzorowała Karina Maliszewska. Małgosia Żochowska pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych nadzorowała wypełnianie testów sprawdzających wiedzę z zakresu historii Polski.

Rywalizujące w grze miejskiej drużyny były widoczne w całym mieście – z flagami, w odblaskowych kamizelkach wzbudzali zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie wskazywali najkrótszą drogę do miejsc realizacji kolejnych zadań.

Gra wymagała nie tylko sprawności fizycznej, ale też wiedzy historycznej oraz  znajomości miasta i miejsc, w których znajdują się obiekty historyczne.

Najszybciej pokonała trasę i wykonała wszystkie zadania drużyna gimnazjalistów z Ceranowa, ale to kosowscy licealiści uzyskali najwięcej punktów i zwyciężyli w grze mimo, że organizatorzy przydzielali znaczące ilości punktów za wiek uczestników drużyny.

Meta gry miejskiej była wyznaczona w budynku LO. Tam zawodnicy mogli nieco zregenerować siły pijąc ciepłą herbatę i częstując się ciastem upieczonym przez panie z obsługi liceum.

Sponsorem poczęstunku był kosowski ogólniak. Sponsorem nagród dla zawodników – Fundacja PZU w ramach projektu  „Z PZU po lekcjach”.

Niepodległościowa gra miejska została zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki oraz nasze Liceum.

Wszystkim, zawodnikom gratulujemy odwagi, sprawności fizycznej i wiedzy historycznej, a  wolontariuszom dziękujemy za pomoc w atrakcyjnym zorganizowaniu czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

Organizatorzy


 

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama