Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zielona szkoła w Łodzi

Email Drukuj PDF

Poznajemy Łódź…

Od 3 do 5 listopada 2014 r. nasza młodzież przebywała na zielonej szkole      w Łodzi. Dlaczego Łódź? Skorzystaliśmy z oferty jednego z łódzkich schronisk młodzieżowych. Zaproponowany program trzydniowego pobytu wydawał się bardzo interesujący, a samo miasto znane jest jedynie z lekcji geografii                     i programów telewizyjnych.

Na wyjazd zdecydowało się niewiele osób. Miasta na ogół wydają się mniej atrakcyjne turystycznie i przegrywają z górami czy morzem.

Zwiedzanie rozpoczęło się od słynnej ulicy Piotrkowskiej i dawnych zakładów Poznańskiego, dzisiejszego centrum handlowo - kulturowo – rozrywkowego Manufaktura. W odrestaurowanych pałacach fabrykantów, halach fabrycznych mieszczą się obecnie muzea, luksusowe hotele, kina, restauracje, ale na przełomie XIX i XX w. były tam przędzalnie, farbiarnie, wykańczalnie, itp. Przeszłość współistnieje tu ze współczesnością.

Drugi dzień pobytu upłynął pod znakiem kultury polskich Żydów                   i kinematografii. Podczas zajęć z przewodnikiem młodzież obejrzała fotoprezentację miejsc, których już nie ma, ale które ukazywały wielokulturowy charakter miasta. Spacer po Cmentarzu Żydowskim, największym w Europie (obok berlińskiego) kirkucie, Parku Ocalałych oraz Starym Cmentarzu był plenerową lekcją historii o ludziach związanych z Łodzią.

Wizyta w Muzeum Kinematografii mieszczącym się w dawnym pałacu Scheiblerów (drugich na liście najbogatszych obywateli Królestwa Polskiego) przybliżyła uczniom świat rozrywki przełomu XIX i XX w. , a także wzbogaciła ich wiedzę z zakresu sztuki filmowej. Szczególne zainteresowanie wzbudził największy w Polsce fotoplastikon, znany z filmu Vabank. Młodzież z uśmiechem oglądała też kolekcję różnych lalek, kukiełek, wśród których rozpoznawała postacie z bajek i wieczorynek.

O tym, jak funkcjonowała dawna fabryka włókiennicza, na jakich zasadach działała maszyna parowa, uczniowie dowiedzieli się podczas pobytu w Muzeum Włókiennictwa. To miejsce zapamiętają z pewnością również z innego powodu. Otóż od niedawna muzeum dysponuje nowoczesną, multimedialną salą wyposażoną w ekrany dotykowe. Symulacja procesu powstawania kolorowej tkaniny (począwszy od siewu bawełny) jest bardzo ciekawym pomysłem pozwalającym łączyć zabawę z nauką. Dzięki takim rozwiązaniom muzeum nie musi kojarzyć się wyłącznie ze starociami i z nudą.

O warunkach życia mieszkańców Łodzi z okresu przełomu XIX i XX w. uczniowie mogli dowiedzieć się podczas zwiedzania osiedla robotniczego Księży Młyn i pałacu najbogatszego żydowskiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego. Temu służyła również projekcja filmu A. Wajdy ,,Ziemia obiecana”.

Uczestnicy wycieczki przekonali się, że Łódź także może być miejscem, które warto odwiedzić. Przewodnik dołożył wszelkich starań, by pokazać najważniejsze zabytki i miejsca . Po powrocie wszyscy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i zdobytą wiedzą.

Uczestnicy wyjazdu

 

Harmonogram zielonej szkoły możecie pobrać TUTAJ.

 

Galeria zdjęć.

 

 

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 20 listopada 2014 11:42
 

Wymiana młodzieży 2014

Email Drukuj PDF

W dniach od 24 do 26 października 2014 roku grupa uczniów klasy III naszego LO wzięła udział w Międzynarodowych Warsztatach Młodych Liderów, które odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym „Ziołowy Zakątek” w Korycinach k. Grodziska. Oprócz uczniów z Polski, wśród których znaleźli się kosowscy licealiści, w warsztatach wzięli udział ich rówieśnicy z Litwy.

Głównymi celami zorganizowanego spotkania było nawiązanie i wzmocnienie partnerskiej współpracy pomiędzy przedstawicielami aktywnych środowisk lokalnych z Polski i z Litwy, poznanie i nabycie umiejętności w zakresie form, zasad, roli, zadań, funkcji animacji lokalnej, identyfikacja i rozwój indywidualnych cech bycia liderem i/lub animatorem lokalnej społeczności.

Interesująca tematyka, ciekawe miejsce i nowo poznani rówieśnicy sprawili, że licealiści z Kosowa wrócili z wymiany bardzo zadowoleni i pełni nowych pomysłów do działania.

Organizatorem wymiany była Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu”.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 10:37
 

Porządkowanie cmentarza 2014

Email Drukuj PDF

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim w październiku 2014 roku porządkowali cmentarz parafialny w części, w której znajdują się groby małych dzieci. W tym roku wspierali ich w wykonaniu tego zadania uczniowie nowo powstałej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na 1 Listopada wszystko będzie w nienagannym porządku.


 

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 07:01
 

Odznaczenie dla Pani Dyrektor

Email Drukuj PDF

Dnia 23 października 2014 roku dyrektor Zespołu Szkół w Kosowie Lackim- pani Hanna Przesmycka podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Siedlcach odebrała ,,Medal Komisji Edukacji Narodowej''. Jest to polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w GALERII!

Poprawiony: środa, 29 października 2014 13:32
 

Jesteśmy razem 2014

Email Drukuj PDF

21 października 2014 roku w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbyły się warsztaty z udziałem młodzieży izraelskiej i naszych licealistów. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży odbyły się w ramach organizowanego już po raz piąty w naszej szkole projektu „Jesteśmy razem” organizowanego z inicjatywy pana Jacka Kozłowskiego- Wojewody Mazowieckiego, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Organizatorem warsztatów dla młodzieży i samorządowców było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które od kilku lat prowadzi między innymi program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W jego ramach prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie.

Poprawiony: środa, 29 października 2014 13:13 Więcej…
 


Strona 138 z 153

SONDA

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości