Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Lekcje z Temidą

Email Drukuj PDF

29 października uczniowie Zespołu Szkół w Kosowie Lackim wzięli udział w projekcie "Lekcje z Temidą" realizowanym zdalnie za pośrednictwem MS TEAMS.

"Lekcje z Temidą" to program edukacyjny dla uczniów, który ma na celu zainteresowanie młodzieży kwestiami prawnymi, a także zwiększenie ich świadomości prawnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest prawo, skąd czerpać wiedzę o prawie oraz gdzie szukać pomocy prawnej, w szczególności jak padnie się ofiarą przestępstwa. Młodzieży przybliżony był przebieg edukacji i kariery prawniczej, jak również ich podstawowe prawa i obowiązki jako konsumentów i obywateli.

Uczniowie mieli szansę zadawania pytań o interesujące ich kwestie związane z prawem i pracą prawników.

Na zakończenie każdy uczeń mógł anonimowo sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście z wiedzy o prawie.

Program "Lekcje z Temidą" był prowadzony pod auspicjami Funduszu Sprawiedliwości - państwowej instytucji, której zadaniem jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz szerzenie wiedzy prawnej wśród obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży.

Szkolnym koordynatorem projektu jest dyrektor Hanna Przesmycka.

 

 

Dzień Krajobrazu

Email Drukuj PDF


Dnia 20 października w naszej szkole obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Krajobrazu. Ideą święta, będącego inicjatywą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas przestrzeń i jej rolę w życiu człowieka. Na co dzień zabiegani, pochłonięci obowiązkami nie dostrzegamy i często nie doceniamy wartości pobliskiego krajobrazu i - może nawet - nie uświadamiamy sobie jego wpływu na naszą kondycję zarówno psychiczną, jaki i fizyczną. Obchody są okazją do chwili refleksji i zastanowienia się nad tym, że nasze samopoczucie, nasze zdrowie zależy w dużej mierze od miejsca naszego zamieszkania. Stąd też troska o naturalne środowisko oraz świadomość roli człowieka w kształtowaniu - nie tylko najbliższego nam - otoczenia, stanowią ważny element edukacji społeczeństwa.

Nasza społeczność szkolna podjęła różne działania w związku z Dniem Krajobrazu. Mając na uwadze tegoroczne hasło święta ,,O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa”, staraliśmy się wyeksponować w swoich przedsięwzięciach motyw drzewa. Słowa z wiersza Leopolda Staffa, które przyświecały obchodom, sprawiły, iż jedna z pierwszych propozycji dotyczyła przedstawienia motywu drzewa w literaturze oraz innych tekstach kultury. Młodzież z ochotą przystąpiła do realizacji pomysłu, dzięki któremu przypomniała sobie, utrwaliła, a także odkryła wiele utworów ukazujących różne funkcje drzew. Efekty poszukiwań zostały utrwalone na planszach przedstawiających wybrane fragmenty utworów, sylwetki ich autorów, a także zasygnalizowaną funkcją drzewa w wymienionych tekstach. Prace zostały wyeksponowane na szkolnym holu, miejscu, w którym wszyscy uczniowie mogli zapoznać się ich treścią. Ekspozycję wzbogacono o malarskie realizacje motywu - obrazy przyniesione z domów, w których są elementem wystroju wnętrza i świadczą o artystycznych zainteresowaniach domowników oraz ich świadomości oddziaływania krajobrazu - tworzenia ogólnie pojętej, dobrej, przyjaznej atmosfery. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także praca utalentowanej artystycznie uczennicy klasy II liceum – Eweliny Laskowieckiej - drzewo wykonane techniką quilling (rodzaju papieroplastyki), wymagającej cierpliwości i wyjątkowej staranności.

Gazetka tematyczna – stanowiąca część szkolnej wystawy - przypominała o biologicznym aspekcie drzew, ich funkcji i znaczeniu dla człowieka. Wiadomości, o których każdy powinien wiedzieć.

Wielu wrażeń dostarczyła wycieczka ulicami Kosowa Lackiego. Podczas niej uczniowie zwrócili uwagę nie tylko na gatunki drzew najczęściej występujących w naszej okolicy, ale spacer był także okazją do dyskusji o ekologii i architekturze przestrzeni.

Drzewo – niby na pozór zwyczajny element krajobrazu – i działania z racji Dnia Krajobrazu stały się przedmiotem rozmów dotyczących estetyzmu w sztuce, kształtowania przestrzeni najbliższej okolicy i - ogólnie pojętej - promocji przyrody.

Bogactwo natury i kreatywność człowieka, mądre i przemyślane inicjatywy na rzecz lokalnego środowiska z pewnością decydują o atrakcyjności miejsca i mają wpływ na jakość życia mieszkańców.

 

#SzkołaPamięta

Email Drukuj PDF

W październiku 2020 roku szkoły Zespołu Szkół w Kosowie Lackim: LO i BSI przystąpiły do akcji MEN: „Szkoła pamięta”.

Celem głównym podejmowanych działań było upamiętnienie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych oraz postaci historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem historii małych ojczyzn oraz pamięci o lokalnych bohaterach.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, tegoroczna akcja koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych i były ograniczone zasięgiem tylko do naszej szkoły.

MEN proponowało następujące działania:

· przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,

· przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,

· zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii,

· opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,

· przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,

· opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,

· odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat,

· wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

W Zespole Szkół w Kosowie Lackim miedzy innymi powstała mapa miejsc pamięci Kosowa i okolic.

Szkolnym koordynatorem akcji była pani Anna Kobus.

#SzkołaPamięta.


 

#SzkołaDoHymnu

Email Drukuj PDF

We wtorek, 10 listopada 2020 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, szkoły Zespołu Szkół w Kosowie Lackim: LO i BSI, przystąpiły do akcji Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Punktualnie o symbolicznej porze - dokładnie o 11.11 -podczas prowadzonych zdalnie lekcji został odtworzony i odśpiewany przez uczniów i nauczycieli "Mazurek Dąbrowskiego".

Członkowie społeczności szkolnej przypomnieli sobie, korzystając z nagrania programu TVP Historia, historię powstania naszego hymnu narodowego.

Tegoroczny udział w akcji MEN, wraz z 16 000 innych szkół, był szczególnie ważny, gdyż pandemia uniemożliwiła tradycyjne świętowanie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

#SzkołaDoHymnu

 

Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości

Email Drukuj PDF

11 listopada przedstawiciele Zespołu Szkół w Kosowie Lackim wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez portal dyktanda.pl.

Uczniowie o 17.00 i nauczyciele o 18.00 pisali Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości. Organizatorzy zobowiązali się do wpłaty złotówki za każdego uczestnika akcji na cel charytatywny np. dla Michałka z Nura.

Łączna liczba zainteresowanych przekroczyła możliwości serwerów i uczestnicy oprócz zmagań z ortografią zmagali się jeszcze z dostępem do portalu, ale – było warto – polecamy.

Poprawiony: sobota, 21 listopada 2020 20:51
 


Strona 30 z 192

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości