21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego taka data? Otóż 21 lutego 1952 roku w Bangladeszu miała miejsce pokojowa demonstracja, podczas której śmierć poniosło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma zatem upamiętniać to wydarzenie oraz przypominać o różnorodności językowej i znaczeniu języka jako ważnego składnika tożsamości narodu. Świadomość tego jest istotnym krokiem do uznania potrzeby kultywowania języka, dbałości o jego poprawność.
Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole zespół nauczycieli humanistów przygotował dla uczniów quiz językowy w aplikacji Wordwall oraz udostępnił prezentację ,,Zagadki językowe”. Uczniowie mogli nie tylko sprawdzić, ale i pogłębić swoją wiedzę dotyczącą zasad pisowni oraz etymologii języka polskiego. Słów takich jak: pokolenie, biedronka, twarz, pasożyt, płeć używamy na co dzień, ale mało kto wie o ich wcześniejszych znaczeniach. Nasi uczniowie już wiedzą! Język jest skarbnicą wiedzy o przeszłości narodu, stąd też warto poznawać jego tajemnice.
Mamy nadzieję, że udało się nam zainteresować uczniów i sprawić, że sięgną po różne słowniki języka polskiego i w różnej wersji.