Informacje dla absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia w Kosowie Lackim z roku 2021 i z lat wcześniejszych
Absolwenci BSI z roku 2021 i lat wcześniejszych zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe FORMUŁA 2017.
Do egzaminu powinni przystąpić absolwenci, którzy uczyli się zawodu u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem.
Szczegółowe informacje na temat egzaminu znajdują się na stronie https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-zawodowy-formula-2017/
Aby przystąpić do egzaminu należy złożyć do dyrektora szkoły do 7 lutego 2021 roku deklarację. Wzór deklaracji to załącznik 3_2017 na stronie https://oke.waw.pl/artykuly/podglad.php?id_artykulu=3476
Po feriach druki deklaracji będą dostępne w sekretariacie szkoły. Uczeń może też wydrukować załącznik we własnym zakresie i dostarczyć do szkoły wypełniony.
Egzamin prowadzony jest w dwóch częściach:
Część pisemna odbywająca się w szkole 22 czerwca 2021 roku
Część praktyczna od 23 czerwca do 8 lipca 2021 roku
Harmonogram CKE egzaminu: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/2_2021_PP2017_EPKwZ.pdf
Szczegóły dotyczące egzaminu zawarte są w dokumencie CKE: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/5_2021_PP2017_Informacja_o_EPKwZ.pdf
1. Jak wygląda część pisemna?
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa. Część pisemna będzie zdawana z wykorzystaniem wydrukowanych papierowych arkuszy egzaminacyjnych.
2. Jak wygląda część praktyczna?
Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego dla konkretnej kwalifikacji określony jest w informatorze. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.
3. Czy za przystąpienie do egzaminu jest pobierana opłata?
Tak. Pracodawca zatrudniający młodocianych pokrywa koszty przeprowadzenia egzaminów zdawanych w pierwszym wyznaczonym terminie i może pokryć koszty egzaminu poprawkowego (według stanu na dzień 1 września 2020r. opłata wynosi 222,53 zł, 1/3 za część pisemną i 2/3 za praktyczną).
4. Czy laureatom i finalistom olimpiad i turniejów przysługuje zwolnienie z egzaminu zawodowego?
Laureaci i finaliści turniejów i olimpiad tematycznie związanych z wybranym obszarem kształcenia są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i na świadectwie potwierdzającym kwalifikację w zawodzie otrzymują najwyższy wynik.
Wykaz turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy, uprawniających do zwolnienia z przystąpienia do części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, ogłaszany jest przez Ministra Edukacji.
5. Czy osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawne, mogą przystąpić do egzaminu, który będzie dostosowany do ich potrzeb oraz możliwości?
Tak.
Dostosowanie warunków i/lub form egzaminu zawodowego – na podstawie odpowiednich dokumentów – przysługuje osobom:
niesłyszącym
słabosłyszącym
niewidomym
słabowidzącym
z niepełnosprawnością ruchową i z czasową niesprawnością rąk
z afazją
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
z chorobami przewlekłymi
chorym lub niesprawnym czasowo
ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
z niedostosowaniem społecznym lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym
które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
które mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą
z zaburzeniami komunikacji językowej.
Szczegółowe sposoby dostosowania są wymienione w komunikacie dyrektora https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/7_2021_Dostosowania_PP2012_2017.pdf
6. Jakie warunki należy spełnić, aby zdać egzamin?
Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:
z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum 20 punktów), oraz
z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Wynik egzaminu ustala i przekazuje komisja okręgowa.
7. Jaki dokument otrzymuje się po zdaniu egzaminu?
Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.
Osoba, która posiada świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Dyplomy i suplementy do dyplomów wydaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie.
Zdający, który nie zdał egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymuje informację o wynikach.