17 kwietnia w Warszawie odbyła się, z udziałem dyrektor naszej szkoły - p.Hanny Przesmyckiej, konferencja „Wychowanie ku wartościom, jako nieustające wyzwanie i zadanie szkoły” poświęcona roli szkoły w procesie wychowania uczniów.
Podczas konferencji prezentowane były dobre praktyki i wzorce wychowania zaczerpnięte z historii i tradycji.
Organizatorem przedsięwzięcia był Mazowiecki Kurator Oświaty.
W konferencji wzięło udział około 200 uczestników, w tym dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy i bibliotekarze z województwa mazowieckiego.
Prelegentami byli m.in. Łukasz Mikołajczyk – Senator RP, dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej, a także przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele, w tym nasza pani dyrektor.
Celem konferencji było zachęcenie do kultywowania w środowisku szkolnym wartości takich jak: wolność, patriotyzm, pamięć i szacunek do historii, zwłaszcza w kontekście Roku dla Niepodległej.
Podczas konferencji przedstawiciele szkół zaprezentowali wybrane projekty historyczne, społeczne i kulturowe, jako metodę przekazywania wartości w procesie nauczania. Została również omówiona m.in. rola patrona szkoły w przekazywaniu wartości w procesie wychowania dzieci i młodzieży.
Dyrektor Hanna Przesmycka prezentowała projekt kulturowy Wojewody Mazowieckiego "Jesteśmy razem", w którym uczestniczy od 2010 roku.
W ramach projektu „Jesteśmy razem” odbywają się:
-warsztaty wspólne dla młodzieży z Polski i Izraela (z udziałem uczniów naszej szkoły) – łącznie ok. 600-800 osób, za organizację których odpowiada Muzeum POLIN;
-spotkanie samorządowców – średnio 100 osób, za organizację którego odpowiada Biuro Wojewody przy wsparciu Burmistrza Kosowa i MGOK w Kosowie Lackim;
-wspólne uroczystości na terenie byłego obozu w Treblince – ok. 1000 osób organizowane przez Wojewodę Mazowieckiego przy wsparciu Muzeum w Treblince;
Jak podaje Wojewoda Mazowiecki w materiałach dotyczących XVIII edycji projektu: „Celem projektu jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w Obozie Zagłady w Treblince. Tradycyjna ceremonia uroczystości połączona z panelami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznają historię obozu w Treblince i dowiadują się,w jaki sposób przeciwdziałać uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii. Dzięki udziałowi młodzieży w uroczystościach projekt zyskuje międzynarodowy wymiar i umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Przyczynia się ponadto do zbliżenia obu państw i budowania obrazu Polski, jako kraju otwartego na inne kultury i religie.”
"Jesteśmy razem" to projekt cieszący się dużą popularnością, projekt uznawany za wartościowy.
W 2018 roku mamy nadzieję na IX edycję.