30 marca w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języka Ojczystego. Wprawdzie oficjalna data tego święta przypada 21 lutego, ale kształtowanie świadomości językowej i propagowanie poprawności powinno być działaniem codziennym. Wszak język to jeden z najważniejszych elementów tożsamości narodowej i o tym trzeba pamiętać nie tylko od święta!
Tegoroczny program zdominowały frazeologizmy. Współcześnie – zwłaszcza w wypowiedziach ludzi młodych – rzadko używane są przysłowia i powiedzenia polskie. Coraz więcej też trudności w rozumieniu ich i wielu zwrotów oraz wyrażeń frazeologicznych – nawet tych dość popularnych. Stąd wybór, którego dokonali licealiści uczęszczający na zajęcia kultury języka. Oni też aktywnie włączyli się w przygotowania obchodów.
W konkursie językowym wszyscy uczniowie mieli możliwość przypomnienia bądź poznania niektórych fraz. Wiele pytań dotyczyło wyjaśnienia znaczenia, uzupełnienia i poprawy błędnie użytych związków frazeologicznych. Uczeń, który udzielił najwięcej prawidłowych odpowiedzi, otrzymał piątkę z języka polskiego.
Oprócz ww. zagadnień, przygotowano zestaw najczęściej popełnianych błędów językowych, ogłoszeń i informacji z takimi ,,kwiatkami” oraz wysłuchano utworu jednego z kabaretów polskich.
Miejmy nadzieję, że wszystkie te działania przyczynią się do wzrostu poczucia odpowiedzialności za język. W nim odzwierciedla się przecież nie tylko nasza wiedza o świecie, ale przede wszystkim o człowieku.
Więcej zdjęć w GALERII!