Projekt EDUSCIENCE z udziałem licealistów z Kosowa.
W miniony piątek 6 listopada 2015 roku uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim uczestniczyli w siedzibie Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w szczególnych warsztatach – warsztatach prowadzonych w ramach projektu Eduscience, którego pełny tytuł brzmi: „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii”.
Całe warsztaty składały się z trzech części.
Podczas wykładu wstępnego omówione zostały podstawy teorii wędrówki kontynentów. Przedstawione były różne metody ustalania pozycji kontynentu w odległych epokach geologicznych, ze szczególnym naciskiem na metodę paleomagnetyczną. Uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się czym jest pamięć magnetyczna skał i w jaki sposób skały ją uzyskują.
W części praktycznej uczestnicy, podzieleni grupy, zwiedzali laboratorium paleomagnetyczne, poznawali różne metody pomiarowe parametrów magnetycznych skał i minerałów - sami dokonywali pomiarów i prowadzili proste badania.
Ostatnim punktem zajęć był wykład dotyczący badań polarnych w szczególności prowadzonych na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Badania te dotyczą w szczególności lodowców, zmian klimatycznych oraz przemieszczania się zanieczyszczeń powietrza w skali globalnej. O życiu w Polskim Domu pod Biegunem, o prowadzonych tam badaniach, jak również o codziennych zmaganiach z niską temperaturą i brakiem oświetlenia słonecznego oraz o niecodziennych spotkaniach z niedźwiedziem polarnym bardzo ciekawie opowiadał, wykorzystując własne zdjęcia, wielokrotny uczestnik i kierownik wypraw polarnych.
Udział w projekcie umożliwił kosowskim licealistom i poznanie siedziby PAN i znajdujących się tam laboratoriów i poszerzenie wiedzy i umiejętności głównie z zakresu geografii.
W grudniu w tych samych zajęciach wezmą jeszcze udział licealiści z Płocka oraz z Sanoka.