21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ideą święta - ustanowionego przez UNESCO w 1999 r. - jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony różnorodności językowej. To święto przypomina o tym, że język ojczysty jest elementem kultury narodowej, wspólnym dobrem i dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.
W naszej szkole od lat organizacją Dnia Języka Ojczystego zajmuje się zespół nauczycieli humanistów. W programie tegorocznych obchodów zaproponowano dwa konkursy, jeden - z udziałem całej społeczności i sprawdzający ogólną wiedzę o języku, drugi – dla chętnych, którzy sami zechcieliby w dowolnej chwili zmierzyć się z zawiłościami frazeologii. Na gazetce szkolnej zamieszczono także przykłady najczęściej popełnianych błędów ortograficznych oraz pleonazmy i tautologizmy (np. mokra woda, cofać się do tyłu). Można było też dowiedzieć się, jak uniknąć tego rodzaju błędów. Dla zainteresowanych przygotowano informacje dotyczące źródeł wybranych związków frazeologicznych, których poprawne użycie jest świadectwem naszej wiedzy.
Mylą się ci, którzy twierdzą, że to takie proste - napisać coś, powiedzieć coś w rodzimym języku. Ileż to czasu zastanawiamy się nad danym sformułowaniem… Wątpliwości pojawiają się zawsze wtedy, gdy świadomie posługujemy się językiem, gdy zależy nam na poprawności, a to dowodzi naszej odpowiedzialności. Pamiętajmy zatem o języku, bo on wiele o nas mówi.