Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Matury próbne

Email Drukuj PDF

W LO w Kosowie trwają matury próbne z wykorzystaniem arkuszy CKE. W środę, 3 marca, licealiści pisali egzamin z języka polskiego, a w czwartek, 4 marca, z matematyki. W piątek, 5 marca, język angielski w zakresie podstawowym.

 

1 marca Dzień Żołnierzy Wykletych

Email Drukuj PDF

 

1 marca 2021 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on uchwalony przez Parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku - dzieło Armii Krajowej.

W naszej szkole uroczystości, upamiętniające Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych miały charakter symboliczny. Uczniowie wysłuchali koncert pt. „Młodzi Niezłomni” zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji przy udziale Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Następnie zapoznali się z nazwiskami najbardziej znanych żołnierzy wyklętych i ich pseudonimami podczas prezentacji multimedialnej i gry edukacyjne przeprowadzonej za pomocą platformy Wordwall. Na zakończenie uczniowie obejrzeli widowisko pt. „ Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”, które odbywało się w dwóch płaszczyznach: współcześnie oraz w latach 40 XX wieku.

W ten sposób uczniowie naszej szkoły oddali hołd bohaterom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

 

Poprawiony: środa, 03 marca 2021 16:38
 

Dzień Języka Ojczystego

Email Drukuj PDF

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego taka data? Otóż 21 lutego 1952 roku w Bangladeszu miała miejsce pokojowa demonstracja, podczas której śmierć poniosło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma zatem upamiętniać to wydarzenie oraz przypominać o różnorodności językowej i znaczeniu języka jako ważnego składnika tożsamości narodu. Świadomość tego jest istotnym krokiem do uznania potrzeby kultywowania języka, dbałości o jego poprawność.

Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole zespół nauczycieli humanistów przygotował dla uczniów quiz językowy w aplikacji Wordwall oraz udostępnił prezentację ,,Zagadki językowe”. Uczniowie mogli nie tylko sprawdzić, ale i pogłębić swoją wiedzę dotyczącą zasad pisowni oraz etymologii języka polskiego. Słów takich jak: pokolenie, biedronka, twarz, pasożyt, płeć używamy na co dzień, ale mało kto wie o ich wcześniejszych znaczeniach. Nasi uczniowie już wiedzą! Język jest skarbnicą wiedzy o przeszłości narodu, stąd też warto poznawać jego tajemnice.

Mamy nadzieję, że udało się nam zainteresować uczniów i sprawić, że sięgną po różne słowniki języka polskiego i w różnej wersji.

 

 

O MEDIACJACH

Email Drukuj PDF

 

O MEDIACJACH

 

https://np.ms.gov.pl/

 

W ubiegłym tygodniu w LO i BS w Kosowie Lackim realizowany był projekt Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący MEDIACJI.

Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat źródeł konfliktu, sposobów wychodzenia z sytuacji konfliktowych, alternatywnych metod rozstrzygania sporów, pojęcia mediacji, jej celów, osoby mediatora i jego roli, zasad i rodzajów mediacji, spraw, w jakich można stosować mediację, przebiegu mediacji, różnic pomiędzy mediacją a procesem sądowym, itp.

Zajęcia prowadziła pani Ania Kobus - nauczyciel WOS i wykwalifikowany mediator.

 

 

Poprawiony: wtorek, 16 lutego 2021 15:20
 

Szczepimy się

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 05 lutego 2021 09:18
 


Strona 8 z 174

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości